Gönderen Konu: Sheehan Hastalığı  (Okunma sayısı 495 defa)

Çevrimiçi admin

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 185
    • Profili Görüntüle
    • Kadın Dünyası
Sheehan Hastalığı
« : 07 Ekim 2015, 12:46:26 »Bir doğum sonrasındaki önemli bir kanamayla ilgili olarak hipofiz bezinde doku ölümüne bağlıdır. Bu doku ölümü, bütün hipofiz bezinin işlevsel yıkımına neden olur ve hipofiz bezi salgı salgılama yeteneğini yitirir.

Doğum sırasında, kanın çevre damarlarda toplanmasına ve ivegen bir kansızlığa yolaçan ciddi bir kanama olur. Hızla kan aktarımları yapılır ve doğum yapan kadın kurtarılır.

Bununla birlikte süt artışı olmaz ve hasta bitkindir. Hiç bir şeyle ilgilenmez, her şey onu yorar. Daha geç dönemde, âdet kanamaları yeniden belirmez.

Klinik tablo bir tiroyit bezi yetmezliği (solukluk, soğuğa dayanıksızlık, şişkin yüz) ve böbrek üstü bezinin yetmezliği (bitkinlik; hattâ koma) belirtilerinin ortaya çıkmasıyla tamamlanır.

Charles Estienne’in 1545'te basılan «De dissectione pürtium corporis humani libri tres adlı kitabından alınmış levha «Açılmış dölyatağı».

Tedavide kortizon ve tiroyit özleri kullanılarak, bütün bu yetmezlikler düzeltilmelidir.

Yumurtalık yetmezliği, yapay âdet çevrimleriyle dengelenecektir. Bu tedavi ömür boyu sürdürülmelidir; çünkü hipofiz bezindeki doku ölümü geri dönüşsüzdür.
ve hayat; sunulmuş bir armağandır insana..