Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

Başlatan dokuzharf, 22 Ara 2014 , 21:53

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dokuzharf


Ev hanımları çalışmıyor ve emekli olmak istiyorsa çözümü basit.Bildiğiniz gibi bir işte çalışanların, iş yeri sahiplerinin vs. sigortalı olması zorunlu. Fakat isteğe bağlı sigorta yapmak mümkün. Özellikle ev hanımları için geliştirilen bu formül ile ev hanımlarının emekli olabilmesine yol açıyor.
ısterseniz evden priminizi ödeyin ve sigortalı olun. Eğer ödemezseniz sigortalı durumundan çıkarsınız. Herhangi bir zorunluluğu yok.

Peki kimler isteğe bağlı sigortalı olabilir? Bu sorunun yanıtı "Herkes". Herkes olabilir fakat bazı şartlara uyması gerekir. Bir kere 18 yaşını doldurmuş olmak. Türkiye'de oturuyor olması gerekir ya da ikametgahı Türkiye'de olması gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumundan daha önce emekli olanlar tekrar sigortalı olamazlar. Çünkü bu kişiye kendi sigortalılığı nedeniyle değil, babasının sigortalılığı nedeniyle gelir bağlanmıştır.
Ayrıca yarı zamanlı çalışan kişiler yani primi 30 günden az yatanlarda isteğe bağlı olarak sigortalı olabilirler. Böylece primini 30 güne tamamlayabilirler.

Peki isteğe bağlı sigortalı olmak için ne kadar ödemek gerekir? Bu sorunun yanıtı ise yaklaşık 350 TL kadar ödemek gerekir. Günlük prim ise en düşük 35 TL ödemeniz gerekmektedir. En yüksek ödeme ise yaklaşık 2200 TL'dir.

ılk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin örneği Sosyal Sigorta ışlemleri Yönetmeliği ekinde yer alan "ısteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi" ile ikametgâhlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine başvurmaları gerekiyor.

Ayrıca bireysel sigortaya başvurulursa kişi emekliğini rahat geçirebilir veya bir birikimi olabilir.


Ve hayat ; sunulmuş bir armağandır insana..


Paylaş facebook Paylaş twitter