Gönderen Konu: Cevizin Faydaları  (Okunma sayısı 84 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  • İleti: 184
Cevizin Faydaları
« : 12 Şubat 2017, 23:29:01 »


Ceviz vitamin, mineral, protein ve lif açısından çok besleyici bir besindir. Kalori değeri yüksek bir besin olan cevizde sağlığımız için tercih etmemiz gereken doymamış yağ vardır.

Cevizin Faydaları
İçerdiği Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri sayesinde beyin ve zekâ gelişimini destekler. Vücuda enerji verir. Hafızayı kuvvetlendirir. Vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardım eder. Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Hazımsızlığı giderir. İshal, kabızlık ve dizanteriyi giderir. Göğüs ağrılarında ve öksürükte faydası görülür. Ceviz yağı Bağırsak kurtlarını döker. Ciltteki lekelere sürülüp ovulursa lekeleri giderir. Nasırlara sürülürse iyileştirir. Ceviz, Bal ile birlikte yenirse basura iyi gelir.

Nasıl Kullanılır
Ceviz ağacının, meyvesi olan cevizin ve cevizden elde edilen ceviz yağının dışında, kabukları ve yaprakları da kullanılır. Yeşil kabukları ezilerek saçları ve elleri boyamakta kullanılabilir. Ceviz yaprağının kaynatılması ile elde edilen su çay olarak içilirse mideyi kuvvetlendirir, boğaz ve bademcik iltihaplarını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu su ile banyo yapılırsa cilt rahatsızlıklarına iyi gelir.

Ortalama 100 gram cevizde:
Besinler ve Kalori
Kalori 700. Karbonhidrat 14 gram. Protein 8-24 gram. Kolesterol - Yağ 62-75 gram.

Mineraller: Fosfor 145 mgr. Demir 2 mgr. Kalsiyum 200 mgr. Magnezyum 37 mgr. Potasyum 195 mgr. Sodyum 0.8 mgr.

Vitaminler: B1 vitamini 0.35 mgr. B2 vitamini 0.10 mgr. B3 vitamini 0.3 mgr. B6 vitamini 0.3 mgr. E vitamini 6 mgr. Folik asit 22 mcgr.

ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana..