Bebekte Göz ve Kulak Bakımı

Tarih: 1 Kasım 2020   Kategori: Sağlık   Yazar:  


Annelerimiz ve babalarımızın bebeklerinin kulak ve gözlerinin bakımları için yapabileceği çok şey bulunuyor.
Yeni doğan bebeklerin gözleri akan salgıların etkisiyle göz yaşı kanallarında sorun yaratabilmektedir bu nedenle sürekli yıkanması gerekmektedir.

Bebeğinizi banyo yaptırdıktan sonra minicik gözlerini zarar vermeyecek bir bezle bol su ile güzelce yıkayabilirsiniz. Bu temizleme sırasında kesinlikle sabun veya farklı temizleme malzemesi kullanmayınız. Yıkarken gözlerine zarar verecek şeylerin kaçmasını engelleyiniz. Yeni doğan bebeklerin bir kaç gün içinde gözlerinde hafif şekilde kızarıklık ve yanma hissi oluşabilir. Bu durumdan korkmanıza gerek yoktur. Ancak gözlerinde çok fazla kırmızılık varsa bu enfeksiyon tehlikesi olabilir bir hekimden yardım alınız. Bebeklerin sık sık gözlerinden beyaz bir akıntı akabilir bu akıntı dolayısıyla bebek uyandığı zaman gözlerini bir süre açamayabilir.

Bebeklerdeki akıntıların bir nedeni gözyaşında bulunan kanalların kapalı olmasından kaynaklanabilir. Bebeğinizin gözkapakları gözden akan salgılarla yeteri kadar yıkanmadığı için enfeksiyon oluşabilir. Bu gibi bir sorunla karşılaştığınızda doktorunuzdan yardım isteyiniz.

Bebeklerde kulak bakımıda zor değildir. Banyo sırasında yapılacak kulak bakımı dış kulaktır. Kulağını sert olmayan bir bez yardımıyla hafif sabunlu bir su ile siliniz. Silme esnasında kulak içinde gördüğünüz salgılar sizi telaşlandırmamalıdır. Salgılanan bu salgılar kulağı zararlı etkilerden korumak için salgılanır. Bu gibi durumla karşılaşılırsa salgıyı temizlemek için kulak içine zarar verecek birşeyler sokmamalısınız. Aşırı bir şekilde kulak kiri bulunuyorsa doktorunuz özel aygıtlar ile bu kiri temizleyebilmektedir.

En önemli husus eğer bebeğinizin kulaklarından kanlı herhangi bir akıntı geldiğinde zaman kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.