Tasarımcıların trendleri belirlerken en büyük ilham kaynağı doğadır. Özellikle yaz sezonuna yönelik temalar belirlenirken tasarımcılar kendine has unsurları barındıran tropikal iklimlerden faydalanırlar. Çoğu markanın ilkbahar – yaz kreasyonlarında tropikal desenlerden birkaçına yer verdiğini görebilirsiniz.

Ancak bu tropikal desenlere yer veriş her sene farklı bir yoğunlukta olabilmektedir. Bir sene sadece papağanları ön plana çıkaran tasarımcılar, başka bir sene flamingoları favori desen olarak gösterebilmektedir.

2017 yaz sezonuna baktığımızda tasarımcıların özellikle dekorasyon alanına yine bir tropikal temayı taşıdıklarını fark ediyoruz. Ancak desenlerde ön plana çıkanlar bir önceki yıldan bambaşka.

Dilerseniz dekorasyonda bu yıl en çok hangi tropikal desenler kullanılıyor hep birlikte göz atalım:

Palmiyeler

Tropikal iklim deyince akla ilk gelen bitki belki de palmiyedir. Bulunduğunuz ortamda tropikal esintiler yakalamak için kullanmanız gereken ilk şey de yine palmiye olmalıdır.

Yeşil olmadan tropikal etkiden söz edilemez. Bu sebeple dekorasyonda bolca palmiye desenine yer vererek aklınızdaki o yemyeşil tropikal ormanları yaşam alanınıza taşıyabilirsiniz. Palmiye desenli kırlentler, perdeler, örtüler ile mevcut dekorasyonu bir anda değiştirebilirsiniz.

Ayrıca sadece desenle yetinmeyip evinizde gerçek bitkiler yetiştirerek de aynı tropikal etkiyi yakalayabilirsiniz. Özellikle geniş yapraklı saksı bitkilerini tercih edebilirsiniz.

Flamingolar

Flamingolar bu yıl altın çağını yaşıyor. İlkbahar – yaz sezonunda tasarımcıların bir numaralı ilham kaynağı olmayı başaran bu naif kuşlar, hem tekstil hem de dekorasyon modasında ön plana çıkan tropikal desenler arasında yer alıyor.

Kısacası flamingo desenini bir t-shirt baskısı, çanta işlemesi olarak görürken; onunla evlerimizde yer verdiğimiz herhangi bir objenin ana teması olarak da karşılaşacağız. Bir bardakta, perdede, yastık kılıfında ya da bir tabloda…

Ananaslar

Tropikal iklimlerin ağız sulandıran meyvesi ananas, ilkbahar – yaz sezonunun en çok kullanılan deseni olarak karşımıza çıkıyor. Duvar kağıtları, mutfak gereçleri, yastıklar, tablolar, örtüler, perdeler ve daha birçok dekorasyon malzemesi ananas deseni ile renkleniyor.

Evde yaz teması olarak tropikal görünümü tercih etmeyi düşünüyorsanız siz de palmiye, flamingo ya da ananastan yardım alarak harika bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Dekorasyon Etiketler: , , ,