Ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğunda ortaya çıkan gürültü biçiminde ancak sese horlama denir. Dilin arkası ve yumuşak damak zevki ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği alan kendiliğinden daralabilen bir bölgedir. Bunlar birbirleri üzerine geldiğinde solunumla birlikte titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır. Horlayan biri aşağıdaki problemlerden en düşük birine sahiptir.

Dil ve boğaz kasları gerginliği azalmıştır. Gevşek kaslar sırt üstü yatınca dilin boğaz arkasına dürüst kaymasına engel olamaz. Bu olay alkol yada hap alarak gevşemiş birinin uykusunda adale kontrolünün kaybolması ile ortaya çıkar. Bir Takım insanlarda uykunun derin fazında gevşemeye ast olarak tekrar horlama görülebilmektedir.

Boğazdaki dokuların fazla büyük olması. Büyük bademcik ve geniz eti çocuklarda en sık rastlanan horlama nedenidir. Şişman insanlarda kalın boyun dokusu sebep olarak gösterilir. Kist ve tümörlerde nadir olarak bu yolla horlama yapabilmektedir.

Yumuşak ağız tadı ve minik dilin fazla sarkık ve uzun olması boğaza doğru hava yolunu daraltır. Hava yoluna sarktığı için bir valv gibi horlamaya neden olur.

Burun tıkanıklığı olan kişi havayı edinmek için genizde aşırı vakum yaratır. Bu vakum boğazda kollabe olabilen dokuları hava yoluna dürüst çeker. Bu Vesile Ile burun açık iken horlamayan kişide horlama görülmeye başlar. Bu koşul niçin bazı insanların sadece allerjik dönemlerde ya da grip, sinüzit olduğu zamanlarda horladığını izah etmektedir. Burun deformasyonları bu alıcı burun tıkanıklığı nedenleri olarak bilinir. Deviasyon burun orta bölmesinin ast taraflara taşması olarak tanımlanır. Burun içi deformasyonları içinde en sık rastlanılanıdır.

HORLAMA CIDDI BİR SORUN MUDUR?

Sosyal olarak evet! Bu aile yaşamında ciddi bir şekilde korkutma eder. Horlayan birey alay konusu olur. Ailenin öteki bireyleri için uykusuz gecelerin sorumlusu tutulur. Horlayan kişi tatil ve meslek gezilerinde istenilmeyen oda arkadaşı olur. Tıbbi olara evet! Kişinin kendine verdiği hasar daha büyüktür. Dinlenilmeden geçirilen geceler vardır. Fazla horlayan kişilerde yüksek tansiyon horlamayan kişilere tarafından daha sık görülür. Horlamanın en ağır formu “tıkayıcı tipte horlama hastalığıdır.” “Uyku apnesi” diye aşina bu hastalıkta şiddetli horlama nefessiz kalınan bir dönemle kesilmektedir. Bu sırada solunum bütün durmuştur. 10 saniyenin üzerindeki nefessiz kalma nöbetlerinin bir saat içinde 7 den artı görülmesi yaşamı ciddi şekilde korkutma eder. Bu durumda doktorunuzun size bir uyku merkezinde inceleme yapılmasını önerecektir. Apneli (nefesin kesilmesi) hastalarda saatte 30-300 kez tıkanmalara rastlanılmaktadır. Böylelikle uykuda kan oksijen düzeyi fazla oranda düşer. Oksijenin düştüğü bu dönemde yürek kanı daha çok pompalamak zorundadır. Bir vakit sonra kalp ritmi bozulurken, yıllar içinde yüksek kan basıncı ve yürek büyümesi yerleşir. Tıkayıcı tipte horlama hastalığı olan kişiler uykularının çok az bir kısmında baygın gibi uyuma fazına geçebilmektedirler. Derin safha hakiki dinlenme için tek yoldur. Dinlenmeden geçirilen gecenin gündüzü uyku sersemi, halsiz ve atıl geçecektir. Araba kullanırken yada meslek başında uyuklamalar görülecektir.

HORLAMA ÇARE EDİLEBİLİR Mİ?

Horlamanın bir çok tipi tedavi edilebilir. Erişkin horlayan kişiler için aşağıda sıralana önerilere uyulmalıdır.

1. İyi bir adele tonusu galip gelmek için sportif bir yaşam biçimi seçilmeli.

2. Horlayan kişiler uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen allerji ilaçlarını uykudan önce almamalı.

3. Uykudan 4 saat önce alkol almaktan sakınmalı.

4. Uykudan 3 saat önce ağır yemekten sakınmalı.

5. Aşırı yorgunluktan sakınmalı.

6 .Uykuda sırt üstü uzanmak yerine yandan yatmak seçim edilmeli. Eski bir teklif olarak pijama sırtına tenis topu dikmek hala faydalı bir metot dur. Böylelikle sırt üstü uyumaya engel olunur.

7. Yatağınızın baş tarafı daha yukarıda olacak şekilde bütün yatağınız az kalsın 10 cm bir tarafa dürüst çeviriniz. Bu amaçla yatağınız bir tarafı altına bir tuğla yerleştirmek amacınıza yerinde olacaktır.

8. Evde horlamayan şahısların sizden önce uykuya geçmeleri için onlara zaman tanıyın.

Her pozisyonda horlayan kişiler “ağır horlayan” olarak isimlendirilir. Bu kişilerin yukarıdaki önerilerden daha pozitif yardıma ihtiyaçları vardır.

Horlama birey ve ailesi için zararlı hale geldiğinde uzman doktorunuz ile görüşmeniz uygun olacaktır. Bu bilhassa uyku esnasında nefes alamama problemi olduğunda (Yüksek sesli horlama nefessiz kalma dönemi ile kesilmektedir.) Doktorunuza baş vurmanız daha da siklet kazanmaktadır. Horlama hastasının burun, ağız, boğaz ve boynunun detaylı muayenesi yapılmalıdır. Horlamanın boyutu ve horlayan kişinin sağlığını tahsis etmek açısından uyku laboratuarı çalışmaları değerlidir.

Tedavi kuşkusuz tanıya dayanır. Bu allerji veya enfeksiyon tedavisi gibi basit yada bademcik geniz eti ya da burun bozukluklarının cerrahi gerektirir biçimdedir. Horlama – Nefessiz kalma hareketli dokuların sabitleştirilmesi ve hava yolunun daha genişletilmesini sağlayan horlama ameliyatlarından başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Buna uvulopalatofarengoplasti ameliyatı (UPPP) adı verilmektedir. Hasta için bademcik ameliyatından çok bambaşka his vermez. Laser ın kullanıldığı Laser-assisted uvulopalatoplasti (LAUP) lokal hissizlik ile yapılabilen bir başka ameliyattır. Cerrahinin fazla tehlikeli veya hasta tarafından istenilmediği durumlarda boğaza basınçlı hava veren maske takarak (CPAP) uyuyabilir. Kronik olarak horlayan her çocuk KBB uzmanı göre detaylı olarak tetkik edilmelidir. Bademcik ve geniz eti ameliyatının gerekli olduğu durumlarda cerrahi müdahale çocuk sağlığına ve gelişimine fazla önemli yararlar sağlayacaktır.

Sağlık Etiketler: , , ,