Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Tarih: 25 Temmuz 2020   Kategori: Sağlık   Yazar:  


1. Kulakta Biriken Kiri Boşaltmak
Kulak kanalında artı miktarda kir birikmesi de kulak tıkanmasına neden olur. Kulak kirini boşaltmanın en iyi yolu doktor yardımı almaktır lakin bu işlemi evde de yapabilirsiniz. Bu operasyon için kulak kiri sökücü damlalar alın.

Bu damlayı aldıktan daha sonra yatağa ast yatın ve kulağınıza 2-3 damla damlatın ve 10-15 dakika bekleyin. Sonra kulağınızı pamuklu bir çubukla temizleyin. Kulak pamuğunun üstünde sarı renkli kir görülür. Bu işlemi haftada 2 kez sorununuzu giderinceye kadar uygulayabilirsiniz.

2. Nefes Alıkoyma Tekniği
Derin bir nefes alın, parmaklarınızla burun deliklerinizi kapatın ve belirtilen bir zaman iç nefesinizle azıcık basınç uygulayın. 15-20 saniye daha sonra ağzınızı açıp nefesi verin.

Bunu yaparken kulağınızdan hafif bir tıslama sesi gelebilir bu kulak tıkanıklığının giderildiğini bildiren bir sinyaldir.

Not: Yağın çok sıcak olmamasına bilhassa dikkat edin aksi takdirde kulağınıza daha ciddi hasarlar verebilirsiniz.

3. Esnemek ya da Sakız Çiğnemek
Esnemek ve sakız çiğnemek gibi basit şeyler de tıkalı kulağı muhakkak ölçüde tedavi eder. Tedbirli esnemek veya sakız çiğnemek tıkanmış kulağı açar.

4. Hidrojen Peroksit Kullanmak
Eczaneden % 3’lük hidrojen peroksit damlası alın. Benzer şekilde alt uzanın ve 2-3 damla hidrojen peroksit solüsyonunu tıkanan kulağa damlatın. Damlatmadan sonra kulağınızda bir çıtırtı sesi duyarsanız endişelenmeyin.

10 dakika daha sonra kulağınızı aşağıya dürüst tutun veya kulak pamuğuyla kulağınızı temizleyin. Hem eczacıdan isteyebileceğiniz bir takım kulak damlaları da (ya da öteki antibiyotik damlalar) da kullanılabilir.

5. Ilık Hardal Yağı Uygulamak
Küçük bir kaseye 2-4 nehir kaşığı hardal yağı koyun. Hardal yağı yoksa zeytin yağı da kullanabilirsiniz. sonradan bu kaseyi 30 saniye kadar yağ ılık ayla gelinceye kadar ısıtın. Daha Sonra yan yatarak medikal bir damlatıcıyla 3-4 damla ılık yağı kulak boşluğuna damlatın. (ilk seferde yalnızca bir kulağa) 15 dakika daha sonra da benzer işlemi diğer kulağınız için uygulayın.

6. Sıcak Bir Pirinç Torbası Kullanmak
Temiz bir çorap alın, yarısını pişmemiş pirinçle doldurun, ısınıncaya dek alevin üzerinde tutun. Sonradan da açıklanmış bir vakit pirinç çorabını kulağınızın üstünde ve civarda tutun. Bu operasyon kan damarlarınızı genişletecektir ve kulağınızda birikmiş mukus varsa bunu salacaktır.

Pirinçleri çorabın içine koymadaki mantık pirinç tanelerinin ısıyı emip yavaş yavaş salarak çorabı uzun vakit sıcak tutmasıdır.

Anekdot: Pirinç torbasının çok artı sıcak olmamasına dikkat edin.

7. Sıcak Basınç Dilekçe
Kulağa sıcak zorlama uygulamak kulak tıkanmasını büyük ölçüde ortadan kaldırır. Sıcak baskı östaki tüpündeki kan damarlarını genişletir böylece tıkanmayı temizler.

Sıcak basınç göstermek için kalın bir el bezi alın. Üzerini azıcık nemlendirmek için hafifçe ıslatın. Daha Sonra ufak bir tavanın altını 1-2 dakika dek ısıtın ve bezin üstüne 5-10 saniye bastırın. Isınan bezi kulağınızın üstüne koyarak belirtilmiş bir vakit basınç uygulayın.