Uzmanlar, tüketilen kereviz, peynir, balık ve yeşil nehir gibi hayvansal ve bitkisel besinlerin dişleri güçlendirirken, ağız kokusunu da giderdiğine dikkat çekiyor.

Kereviz: Kereviz dişleri iki yolla korur. Kereviz ekstra çiğnemeyi gerektiren bir yiyecektir. Bu ekstradan tükürük salgılamayı sağlar, bu da çürüklere niçin olan bakterileri etkisiz kılar. Buna ilaveten lifli ya da sert yapıdaki doğal yiyecekler dişetlerine masaj yapar ve diş aralarını temizler.

Peynir: Peynir dişler için aniden fazla fayda sağlar. ilk olarak ağzın PH dengesini ayarlamaya yardımcı olur. bununla beraber çürüklere aleyhinde koruyup, yeni çürükler oluşmasını engeller. Bilhassa şekerli gıdalar alındıktan sonradan yenilecek bir parça peynir, şekerin dişleri çürütme etkisini giderme açısından son derece manâlı.

Yeşil Akarsu: Yeşil çayda yer alan katesin maddesi ağızdaki bakterilerin yok olmasına asistan olurken bununla birlikte kansere karşıda etkili olur. Dolayısıyla ağız kanserlerine karşıda etkili bir maddedir. Bu madde bununla beraber fena ağız kokusuna niçin olan bakterileri de ağızdan uzaklaştırmaya tezgâhtar olur.

Kivi ve Yoğurt’un ağız kokusuna iyi gelmesi

Kivi: Vitamin C eksikliği dişetleri hassaslaştırabilir, bakterilere aleyhinde daha dirençsizleştirebilir. Bu durumda da periodontal rahatsızlığa yakalanabilirsiniz. Bu durumla karşılamamak için yeterince C vitamini almalısınız ve bunun için kiviyi seçebilirsiniz, çünkü kivi öteki meyvelere kadar daha artı vitamin C içerir.

Yoğurt: Kalsiyum açısından zengin olan yoğurdun dişlere olan faydaları saymakla bitmez. Kalsiyum periodontal rahatsızlığı olan kişilerdeki diş kökleri iltihaplı cep sayısını azaltır. Kalsiyum, periodontal rahatsızlık dolayısıyla oluşmuş sallantılı ve gevşek dişleri iyileştirmede tezgâhtar olur. Kalsiyum, diş kayıplarını önlemeye destek eder. Eğer sizde diş sağlığınızı düşünüyorsanız, kalsiyum deposu olan yiyecekleri tercih edin.

Maydanoz: Ağız kokusuna niçin olan yiyecekleri tükettikten daha sonra biraz maydanoz çiğnemek güzel bir ağız kokusuna sahip olmanıza asistan olacaktır. Bu sayede ise kötü ağız kokusu maydanoz tamamen hoş bir kokuya dönüşür.

Çilek: Çilek dişlere ve dişetlerine iyi gelir. aynı zamanda diş taşlarından doğal yöntemle kurtulmanın formülünü taşımaktadır. İçinde yer alan çeşitli asitler diş diplerinde biriken taşları eritir. Diş taşlarının oluşumunu engeller.

Kuru Yemişler: Kuru yemişler ve çekirdekler dişi kaplayarak bakterilere karşısında koruyucu bir katman yaratıcı doğal yağlar içerirler. Bu yağlar diş minesinin güçlenmesine asistan olarak çürümelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar ve çekirdekleri de kalsiyum içerir.

Elma: Elma, kabukla yenilmesi bir yana dişlerin kuvvetlenmesini sağlarken, öteki yanlamasına da içerisindeki maddelerle dişleri temizler. Elma, havuç gibi meyveleri ısırarak yenilmesi nasihat edilir.

Balık: Balığın içeriğindeki fosfor, kemik ve diş dokusunun teme maddelerinden bir tanesidir. Bunlarda dişleri sertleştiren fosfor bulunmaktadır. Dolayısıyla daha dinç dişler için haftada bir kez balık tüketilmelidir.

Sağlık Etiketler: , , ,