Neden bu umursamazlık?

Tarih: 16 Haziran 2020   Kategori: Sağlık   Yazar:  


Corona (Covid19) ile uğraşıyoruz kaç zamandır. Sadece biz de değil, dünya bir olmuş şu illeti başımızdan def etme çabasındayız. En çokta yaşlı insanları etkiliyor denilene göre.

Mart ayından itibaren bizim ülkemizde de görüldü ve belli başlı yasaklar getirildi bildiğiniz üzere. Hafta sonu dışarı çıkma kısıtlaması, çoğu esnafa kepenk kapattırma uygulaması, maske takmadan dolaşmama uyarıları, okulların kapatılması.. Şehirler arası yolculuk kısıtlaması da cabası.. Uzunca bir süre bu illet yüzünden evlerde oturduk, evlerde vakit geçirdik.

Maaile birlikte vakit geçirmenin tadına vardık bu sayede. Olan oldu elbette, söylenecek bir söz yok. Kurallar koyuldu ve uymamak gibi bir lüksümüz elbette.

Gelin görün ki, sizinde bildiğiniz üzere, bu kurallara uymayanlara da şahit olduk. Onca ikaz ve yasaklara rağmen dışarıda gelişigüzel gezen, maske takmayan, insanların hayatını hiçe sayan kişiler oldu. Mevcut Hükümet bu konunun ciddiye alınmasını özellikle üstüne basa basa belirtse de, kuralları hiçe sayanlara “ceza” vermeye başladı ki, bence gayet olumlu bir düşünceydi bu.

Bazen 3,150 TL, bazen 750 TL gibi cezalar yazıldı yasağa uymayanlara.
Gelin görün ki hala ve hala bu kurallara uymayanlar, umursamayanlar var..

Kendini düşünmeyen başkasını nasıl düşünsün ki ?
Ne kadar ceza yazarsanız yazın, umursamıyorlar!

Cezalar caydırıcı mı ?

Farklı cezalarında gelmesi lazım.
Ben şahsen gelmesi taraftarıyım.

Sağlık Bakanı ve nezdinde sağlık çalışanlarının bu hastalık başladı başlayalı binbir zorlukla çalıştıklarına şahidiz ilk günden beri. Kaldı ki , ilk günlerde bu özverileri için alkış tutulmuş, yanlarında olduğumuzu hep bir ağızdan belirtmiştik.

Şimdi ilk günden beri sağlıkçıların bu özverilerini gören bizler, nasıl olur da bunca emeğin çöpe gitmesini isteriz? Yazık günah değil mi ?

Ben her nerede olursa olsun, maske takmayan ya da yasaklara uymayan insanları gördüğümde uyarıyorum. Bakıyorum hala devam ediyor, kolluk kuvvetlerine de bildiriyorum.. İnanın ne ceza yazılırsa yazılsın umurumda değil. Bunca emek varken, insan neden kurala uymasın. Neden diğer insanların da sağlıklarını hiçe saysın?

Siz siz olun, siz de aynısını uygulayın.
Bu en doğru hareket olacaktır ki, zaten doğrusu da bu.

Evde kalmamız gerekiyorsa kalalım lütfen.
Dışarı çıkıyorsak, konulan kurallara riayet edecek şekilde dışarı çıkalım.
Kendi hayatımızla birlikte diğer insanların hayatlarını düşünelim ona göre hareket edelim..

BİRLİK OLURSAK KURTULABİLİRİZ..